Renkamės sklypą gyvenamojo namo statybai: kas svarbiausia?
Nuosavas žemės kampelis – svajonė, kurią realizuoti siekia daugelis lietuvių. O jei tame sklype stovėtų bent 150 kvadratinių metrų namelis – būtų labiau nei idealu. Pripažinkime, turėti bent jau sodo sklypą su nedideliu vasarnamiu gali bene kiekvienas. Renkantis erdvę savaitgalio iškyloms galvą skauda mažiau, tačiau jei renkamės sklypą namo statybai, viskas tampa sudėtingiau bent keliskart. Taigi kokiais logiškais kriterijais vadovaujantis reikėtų pasirinkti sklypą būsimajai šeimos rezidencijai – gyvenamajam namui?

Pirmiausia reikėtų nusistatyti prioritetus: ar norite sklypo didmiestyje, mieste, o gal – užmiestyje? Jei kišenėje nesivarto dešimtys ar net šimtai tūkstančių eurų, pirmasis variantas tikriausiai atkris, nebent jums labai pasisektų. Lieka mažesni miestai arba netankiai apgyvendinti didmiesčių priemiesčiai, sodų bendrijos ir pan. Sklypo pasirinkimas – labai svarbus etapas planuojant statyti namą, taigi pasvarstykite, kokio gyvenimo ieškote.

Sklypų būna kelių rūšių:

  • Visiškai tuščių, su įvestomis komunikacijomis ar be jų – populiariausi ir patys brangiausi. Pigesni – sklypai, kur valda – žemės ūkio paskirties.

  • Sklypų su gyvenamaisiais namais, kuriuos reikia rekonstruoti – šiais domisi nedaug žmonių, nes rekonstrukcija yra brangus malonumas, dažnai pranokstantis statybų kainą.

  • Sklypų su netinkamais nuolatiniam gyvenimui namais arba mažais sodo nameliais – variantas gerokai patrauklesnis už sklypą su rekonstruotinu namu. Vienas nepatogumas – namą ar ūkinius pastatus teks nugriauti patiems, tačiau privalumas – tokie sklypai paprastai pigesni.


Jei turite aiškią savo svajonių namo viziją, paprasčiausia bus įsigyti tuščią sklypą arba sodą su nedideliu namuku, kurį bus galima be vargo nugriauti.

Sklypo dydis ir forma

Sklypo dydžio pasirinkimas – labai individualus reikalas, tačiau tam, kad sklype tilptų vidutinio dydžio namas, nedidelis daržas ar šiltnamis, pirtelė ar baseinas, kad vaikai galėtų žaisti ant vejos,  reikėtų bent 8-10 arų. Jei sklypas – nedidelis, o aplinkui nuolat gyvena kaimynai, prarasite dalį privatumo. Didesnis sklypas pareikalaus daugiau investicijų, pavyzdžiui, nepakaks mechaninės žoliapjovės, daugiau kainuos tvora, trinkelės takeliams ir pan., galų gale, daugiau laiko pareikalaus ir aplinkos tvarkymas, tad įvertinkite papildomus laiko ir pinigų išteklius. Geriau nepirkti netaisyklingos formos sklypo, nes bus sunku išnaudoti erdvę arba teks gerokai pavargti suplanuojant, kur ką įrengti.

Strateginė vieta

Renkantis sklypą visad svarbu, kas bus matyti pro namo langą – ar tai bus miškas, vandens telkinys, ar fabriko kaminai. Verčiau venkite užterštų ir triukšmingų vietų. Ypač vertingi greta miško, parko ar vandens telkinių esantys sklypai. Kita vertus, jei sklypas – toliau nei pusšimtis kilometrų iki didmiesčio, kuriame jūsų darbas, gal gamtos apsuptis nėra toks jau didelis privalumas?

Įvertinkite susisiekimo galimybes: jei viešojo transporto stotelė ir nebus kieme, bent žiūrėkite, kad iki sklypo būtų padorus privažiavimas, o ne, pavyzdžiui, 10 kilometrų žvyrkeliu ar žiemą nevalomais miško keliukais.

Komunikacijos

Žemės paskirties sklypai atbaido dėl to, kad juose nebūna jokių komunikacijų, tad dar prieš pirkdami sklypą pasidomėkite, kiek kainuos iki jo atvesti komunikacijas. Gal kaina tiesiog pasirodys neproporcingai didelė? Kita vertus, kartais užtenka vien elektros, visa kita įsirengiama savarankiškai (vietinė kanalizacija, vietinis vandentiekis, geoterminis šildymas ar šildymas kietu kuru, elektrinė orkaitė ir kt.). Beje, reikėtų pasidomėti sklypo dokumentais ir paskirtimi, nes norint statyti naujus statinius ar nugriauti senuosius, gali kilti problemų.

Taip pat rinkdamiesi sklypą atkreipkite dėmesį į šiuos techninius kriterijus:

  • Geriau rinktis ant kalnelio, o ne dauboje esantį sklypą.

  • Geresnis sklypas – lygiu reljefu.

  • Palankesnis statyboms gruntas – laidus vandeniui, ne molis.

  • Sklypo ribos dokumentuose sutampa su realiomis ribomis.

  • Nėra paviršinio gruntinio vandens.

  • Prie sklypo privažiuoti galima iš šiaurinės pusės.


Tik tinkamai pasirinktas sklypas dovanoja pasitenkinimą sėkmingomis statybomis ir pilnatvės jausmą, tad svarbiausia neskubėti ir pagalvoti, nesivadovaujant staiga užplūdusiomis emocijomis.+
Visos teisės saugomos @ 2015
nekilnojamasturtas.lt